۰
بادکش درمانی

بادکش یک اقدام درمانی مفید و بی خطر

در کار درمانی طب سنتی موضوعی به نام بادکش وجود دارد. این کار در ادبیات عوامانه، لیوان انداختن هم عنوان شده است. این یک روش کارامد و مناسب برای بهبود مشکلات بدن است. در حقیقت، بادکش با کشیدن پوست و نسوج زیر لیوان، ضمن تحریک رگها و بهبود خون رسانی به عضو می تواند نتایج مناسب و بعضا چشمگیری داشته باشد.

فواید بادکش درمانی

این کار در شرایط مختلف می‌تواند کارساز باشد، اما بیشتر برای کاهش دردهای عضلانی به‌کار می‌رود. درحالی‌که در بادکش درمانی از فنجان یا لیوان‌ها روی مناطق اصلی و مرکزی طب سوزنی استفاده می‌شود، به‌نظر می‌رسد در درمان مشکلات گوارشی و پوستی و همچنین درمان مشکلاتی که معمولا با طب فشاری درمان می‌شوند هم می‌تواند مؤثر باشد.

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در نشریه‌ی PLoS One در زمینه‌ی طب مکمل چاپ شد، بادکش درمانی، روشی مکمل و فراتر از یک درمان موقتی و سطحی است که در شرایط مختلف مانند درمان:

  • زونا؛
  • فلج صورت؛
  • سرفه و تنگی نفس؛
  • دیسک کمر؛
  • آکنه؛
  • اسپوندیلوز (هر نوع بیماری تخریبی مهره‌های ستون فقرات) گردن

مؤثر واقع شده است.

در این مطالعه عنوان شده که بررسی بیش از ۱۳۵ مورد تحقیق درباره‌ی تأثیر بادکش درمانی اثرات مفید این نوع درمان را از حد یک ادعا فراتر می‌برد؛ اما مطالعات بیشتر برای ارزیابی میزان اثربخشی این روش طب مکمل ضروری به‌نظر می‌رسد.

بادکش در وهله اول خون رسانی به عضو را تسهیل می کند که این اقدام، ذاتاً دردهای اعضا را کاهش می دهد و بعضی اورام و پف ها را که ناشی از تجمع اخلاط نامناسب است رفع می کند.

ترمیم اعضای آسیب دیده و زخم:

این کار در صورت تداوم، می تواند موجب خون رسانی بهتر و ترمیم اعضای آسیب دیده شود. در واقع، بادکش در حوالی عضو آسیب دیده به شرط  رگهای مؤثر، می تواند در دراز مدت و به شرط مداومت، زخم یا آسیب دیدگی را بهتر ترمیم نماید.

بادکش موضعی اگر در وقت مناسبی انجام شود می تواند نیش حیوانات موذی را از بدن تخلیه نماید و موجبات کاهش درد و بهبود را فراهم نماید.

یکی از درمان های مهم اسپاسم های عضلانی و استرسی که ناشی از حرکت های سریع و ناراحتی های عصبی است، بادکش کردن موردی یا مداوم موضعی است. اعضا وقتی در وضعیتی که خون در بدن غلظت دارد، دچار تحرک آنی یا ناراحتی های عصبی می شوند. با این شرایط منقبض شده و باعث جابجا شدن محل رگها می شوند. این اتفاق، دردناک است و ایجاد مشکلاتی در اندامهای حرکتی و حتی غیر حرکتی می کند. بادکش می تواند اسپاسم های عضلانی و عصبی را بهبود ببخشد و غالبا به طور کامل درمان نماید.

ادامه دارد.

 

 

افزودن دیدگاه

بالا