۰
روغن رازیانه

روغن گیاهی رازیانه چیست؟

روغن رازیانه یکی از رایج ترین روغنهای ضروری است و به ویژه به کاربرد در داروهای ادرارآور، بی حس کننده، ضد اسپاسم و ضد عفونی کننده شناخته شده است. روغن رازیانه با انجام تقطیر بخار گیاه دانه رازیانه خرد شده بدست می آید. از دانه های رازیانه نیز برای افزودن طعم بیشتر و ایجاد طعم بهتر، برای کاربردهای آشپزی استفاده می شود. این گیاه دارای تعدادی خواص دارویی نیز است که می تواند به عنوان خوشبو کننده دهان مورد استفاده قرار گیرد.

 

روغن رازیانه

بهبود دهنده‌ی زخم‌ها:

روغن رازیانه دارای ترکیبات خاصی است که به ضدعفونی کمک می‌کند، باتوجه به این ویژگی، این روغن  از عفونی شدن زخم‌ها، جلوگیری می‌کند. این روغن همچنین، از عفونی شدن شکاف‌های زخم یا ابتلا به کزاز جلوگیری می‌کند. پس از عمل جراحی، سزارین و سایر زخم‌های جدی، می‌تواند برای ترمیم زخم مورد استفاده قرار گیرد.

به درمان تشنج کمک می‌کند:

اگر تشنج بدرستی درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد. تشنج باعث انقباض ناخواسته و غیر طبیعی در دستگاه تنفسی، روده، ماهیچه‌ها یا رشته‌های عصبی می‌شود. و موجب سرفه‌ای مداوم، سکسکه، درد حاد و احساس کشیدگی در روده، گرفتگی و کشیدگی عضلات، تشج یا حملات صرعی می‌شود. اگر بیمار به موقع درمان نشود، بیمار درد حادی را در روده‌ی خود تجربه خواهد کرد، یا هنگام سکسکه و سرفه، ممکن است بیمار نفس کمک بیاورد و حتی بمیرد. این روغن اثر آرامبخشی را بر روی اعصاب، ماهیچه‌ها، روده‌ها و حتی سیستم تنفسی دارد. و باعث تسکین حملات تشنجی می‌شود، و باعث تسکین مواردی می‌شود که قبلا ذکر شد.

باعث نرم شدن حرکات روده می‌شود:

آپیریتف دارای خاصیت ضد یبوستی است، اما نسبتا کم باعث رفع یبوست می‌شود. آپیریتف بیشتر از اینکه بر روی کل روده تاثیر بگذارد، بر روی حرکات مزمن روده تاثیر می‌گذارد. این روغن می‌تواند به پاک شدن روده‌ها و پیشگیری از یبوست کمک کند.

روغن رازیانه داروی ضد نفخ:

این روغن به عنوان یک داروی ضد نفخ، می‌تواند گازها را از روده خارج کند. به درمان سندرم روده تحریک‌پذیر کمک می‌کند. و باعث تسکین بیماری‌هایی همچون سوء هاضمه، احساس بیقراری، شکم درد، درد معده و قفسه‌ی سینه، سکسکه و همچنین کاهش فشار خون می‌شود. این روغن از انتشار گازهای اضافی در بدن جلوگیری می‌کند. این روغن برای افرادی که مبتلا به مشکلات مزمن گاز معده هستند، بسیار مفید است.

 

روغن رازیانه

کمک به کاهش فشار خون:

این روغن به دلیل سطح بالای پتاسیم و سطح پایین سدیمی که دارد، می‌تواند فشار خون و التهاب را کاهش دهد. پتاسیم برعکس سدیم کار می‌کند و به جنگ فشار خون بالا می‌رود. البته مانند هر درمان خانگی دیگری، کاهش در فشار خون یک شبه اتفاق نخواهد افتاد و باید حدود چهار هفته به مصرف خود ادامه دهید تا اثر آن را احساس کنید.

روغن رازیانه برای جوانی:

این روغن برای پوست ما هم خواص بیشماری دارد. مثلا برای ورم پلک و چین و چروک پوست مفید است که البته باید به صورت پماد مصرف شود. بدین صورت که باید بذر رازیانه را جوشانده و یا پودر کرد و سپس آن را داخل Cold Cream ریخت و به صورت کرم به پوست مالید.

از بین بردن موهای زائد:

رازیانه به شکل ضماد برای از بین بردن موهای زائد بسیار مناسب است. برای این کار، بذر رازیانه را پودر کنید. و سپس آن را با یک نوع روغن (مثل روغن زیتون یا روغن بادام) مخلوط کنید. و به صورت ماسک روی صورت خود بگذارید. این ماسک باعث روشن شدن و شفاف شدن پوست می‌شود.

روغن رازیانه کرم‌های روده را می‌کشد:

این روغن کرم های مخرب روده را از بین می‌برد، این روغن همچنین کرم‌ها، تخم میکروب موجود در معده و دستگاه دفع ادرار را می‌کشد. این روغن همچنین برای کودکان، و کسانی که از اغلب از کرم‌های انگلی رنج می‌برند و از سوء تغذیه یا رشد ناگهانی میکروب‌ها، جلوگیری می‌کند.

باعث افزایش ادرار می‌شود:

روغن رازیانه دفعات و حجم ادرار را افزایش می‌دهد، در نتیجه نه تنها، آب اضافی، سدیم، اسید اوریک، نمک صفرا و سایر عناصر سمی را از بدن خارج می‌کند، بلکه فشارخون را کاهش می‌دهد، کلیه‌ها را تمیز می‌کند و چربی را کاهش میدهد.

فقط باید یک چیز را یادآور شد، و آن این است که: اگر از ورم یا تجمع آب در بدن خود رنج نمی‌برید، پس در هنگام مصرف رازیانه، آب بیشتری مصرف کنید، زیرا ادرار مکرر باعث می‌شود که آب زیادی را از دست دهید.

درمان یبوست:

روغن رازیانه برای درمان یبوست مناسب است و می‌تواند یبوست حاد و مزمن را درمان می‌کند. با این حال، برخلاف مواد ترکیبی ضد یبوستی که دارد، هیچ اثر جانبی ندارد و می‌تواند بطور منظم مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان یک محرک عمل می‌کند:

روغن رازیانه، باعث افزایش جریان قاعدگی می‌شود، شیر مادر را افزایش می‌دهد، و دیورتیک است. و در نتیجه به عنوان یک محرک عمل می‌کند. به عنوان یک محرک، تمام فعالیت های درون بدن را افزایش می‌دهد. این روغن همچنین، فعالیت های عصبی و مغز، سیستم عصبی، ترشحات ناشی از غدد درون‌ریز و تراوش کننده (که شامل ترشحات شیر، صمغ، عرق، اشک، ادرار، و تخلیه در طی دوران قاعدگی )، سیستم گوارش و سیستم دفع ادرار، تحریک می‌کند. این اثر محرک بودن روغن رازیانه، به رفع خستگی، سرگیجه و درمان افسردگی کمک می‌کند.

روغن رازیانه از اسپاسم روده جلوگیری میکند:

اسپاسم روده مقوله‌ی خنده داری نیست. این عارضه می‌تواند بسیار دردناک باشند. و می تواند باعث سرفه، سکسکه، گرفتگی در ناحیه روده و تشنج شود. این روغن، ممکن است اثر آرامش‌بخشی بر روی بدن شما داشته باشد، ازجمله ماهیچه‌های ناحیه روده. اگر که از یک حمله اسپاسمی رنج می‌برید این آرامش روده واقعا می‌تواند متفاوت باشد. و این روغن سریعا شما را از شر اسپاسم عضلانی  روده خلاص می‌کند‌.

روغن رازیانه

معده را سالم نگه میدارد:

روغن رازیانه از معده محافظت می‌کند و به سلامت معده و عملکرد صحیح معده کمک می‌کند. و عملکرد تمام ترشحات اسیدهای گوارشی و صفرا، نرمال می‌سازد. علاوه بر این، از معده در برابر عفونت و زخم معده محافظت می‌کند. و شما را از سلامت همه جانبه‌ی معده، مطمئن می‌سازد.

طحال سالم با روغن رازیانه:

مناسب بودن روغن رازیانه برای شکم به معنی این است که این روغن برای معده و طحال مناسب است. یعنی مزایایی برای طحال دارد. طحال در بدن ما، نقش حیاتی ایفا می‌کند، زیرا باعث تولید گلبول های قرمز و لنفوسیت ها می‌شود. طحال سالم باعث می‌شود که گلبول های قرمز به اندازه‌ی کافی تولید شود و زندگی سالمتر و فعالتری داشته باشیم. روغن رازیانه به حفظ طحال کمک می‌کند و سلامتی طحال را تضمین می‌کند.  همچنین از عفونت‌های مختلف نیز جلوگیری می‌کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن:

این بدان معنی است که عاملی، سلامت را تقویت می‌کند و سلامت بدن را افزایش میدهد. روغن رازیانه تمام سیستم‌های کاربردی بدن از قبیل سیستم تنفسی، گوارشی، عصبی، دفع ادرار را تقویت می‌کند. همچنین جذب مواد مغذی در بدن را افزایش می‌دهد و در نتیجه استحکام و ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.

روغن رازیانه خون را تصفیه می‌کند:

روغن رازیانه به عنوان یک سم‌زدا عمل می‌کند و خون را تصفیه می‌کند، و بنابراین به عنوان یک سم‌زدا شناخته می‌شود. در حقیقت، خون را از اوره، اسید اوریک و هورمون‌های ناخواسته و سموم اولیه موجود در جریان خون پاک می‌کند. جدا از این، سطح سدیم خون را متعادل می‌سازد و به حذف سایر مواد سمی که از منابع خارجی وارد بدن می‌شود، کمک می‌کند.

دفع سنگ کلیه:

رازیانه برای کلیه خواص فراوانی دارد و همراه با کاکل ذرت باعث دفع سنگ‌های کلیوی می‌شود. اگر فردی که مبتلا به سنگ کلیه (کوچکتر از ۵ میلی‌متر) است، روزی ۴ تا ۵ مرتبه بذر رازیانه و کاکل ذرت را بجوشاند و میل کند.  سنگ‌ها دفع خواهد شد.

درمان زخم‌ها:

روغن رازیانه و روغن دارچین، به‌عنوان مثال، باعث تولید فعالیت آنتی باکتریایی می‌شوند. و به‌همین ترتیب آنها راه‌های ممکن برای درمان برخی از گونه‌های باکتری را نشان دادند. علاوه‌ بر این، روغن رازیانه ترکیبات خاصی دارد که به محافظت از زخم‌ها کمک می‌کند. تا از عفونی شدن آنها جلوگیری شود. علاوه‌بر برطرف کردن عفونت، التیام زخم را سرعت می‌بخشد. پس اگر به‌دنبال ماده‌ای برای التیام بریدگی هستید. برای مثال روغن رازیانه گزینه‌ی طبیعی خوبی می‌باشد.

سرفه‌ی مزمن را درمان می‌کند:

ثابت شده است که روغن رازیانه، خلط و مخاط که موجب انسداد بینی، حنجره، حلق، نایژه و ریه می‌شود. و در نهایت موجب سرماخوردگی و بیماری های عفونی می‌شود، را از بین می‌برد. این روغن برای درمان سرفه‌های مکرر و مزمن نیز مفید است

سایر فواید روغن رازیانه:

روغن رازیانه، چاقی و چین و چروک پوست را کاهش می‌دهد. و می‌تواند به درمان نیش حشرات، گاز معده، حالت تهوع، استفراغ، سکسکه، سوء هاضمه، روماتیسم و سلولیت اضافی کمک کند.

سرشار از هورمون برای خانم‌ها:

رازیانه خواص هورمونی دارد و برای بیش از ۹۰ درصد از خانم‌ها تجویز می‌شود. به این شکل که در ترکیب آن، استروژن (هورمون زنانه) بالایی یافت می‌شود. به همین دلیل باعث افزایش شیر شده و بهترین درمان برای قطع قاعدگی است. رازیانه ضد چاقی است، التهاب‌های واژن و علائم یائسگی مثل گرگرفتگی را برطرف می‌کند. علاوه بر این اگر با گل‌گاوزبان صرف شود، قاعده‌آور است، یعنی قطع قاعدگی را متوقف می‌کند.

 

روغن رازیانه

مضرات روغن رازیانه:

  • روغن رازیانه در مواردی که افراد از تیغ برای اصلاح و رفع موهای زائد استفاده می‌کنند و یا دچار اختلالات هورمونی هستند، کمتر تاثیر گذار بوده و نیازمند به مصرف برای مدت طولانی‌تری خواهد بود. استفاده از روغن رازیانه در روزهای نزدیک و یا در زمان قاعدگی تاثیری نخواهد داشت و در مواردی حتی تاثیر منفی خواهد داشت. مصرف این روغن به زنان باردار و زنان مبتلا به سرطان سینه یا صرع توصیه نمی‌شود. مصرف بیش از حد رازیانه، احتمال آلرژی‌های پوستی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، افرادی که ناراحتی‌های تنفسی دارند نیز باید مراقب باشند؛ زیرا ممکن است با تنفس و یا مصرف گیاه دچار حمله‌های آسم شوند. از دیگر تاثیرات جانبی رازیانه، احتمال کاهش نیروی جنسی در آقایان و لاغری در خانم‌هاست. علاوه بر این مصرف زیاد از حد آن باعث قطع و یا کاهش شیر در زنان شیرده می‌شود. افراد سردمزاج نیز با خوردن این گیاه ممکن است دچار سردرد شوند.
  • اثر عجیب رازیانه این است که خانم‌ها را لاغر و آقایان را چاق می‌کند!

افزودن دیدگاه

بالا