۰
روغن کندش

گیاه شناسی کندش

این گیاه، گیاهی پایا و از لحاظ ظاهری شبیه به کنگر است. ساقه این گیاه کوتاه و در انتهای شاخه‌ها خوشه‌ای از گل‌های زرد متمایل به سبز وجود دارد و دارای برگ‌های سبز مایل به سفید است، سطح ریشه این گیاه به رنگ سیاه یا قهوه ای و داخل آن سفید مایل به زرد بوده و بوی تندی دارد. از ریشه این گیاه در طب سنتی برای درمان بیماری‌ها استفاده میشود و حاوی آلکالوئید‌های سمی از قبیل veratrin است. از این گیاه در ترکیبات پمادهایی استفاده می‌شود که برای ماساژ آرام‌کننده دردهای عصبی و ضد روماتیسم تهیه می‌شوند. جالب آنکه اثرات دارویی این گیاه می‌تواند تا ۲۰ سال خواص خود را حفظ کند. پودر این گیاه به چشم آسیب می‌رساند و باعث عطسه شدید می‌شود. پوست را به طور موضعی بی‌حس می‌کند و خوردن یک تا دو گرم آن مرگ‌آور است.

خواص روغن کندش:

خواص روغن کندش شامل تقویت موها، درمان ریزش مو، کمک به رشد مجدد موها، تقویت م‍ژه و ابرو، درمان سینوزیت و تسکین درد‌های مفصلی و عضلانی می‌شود. کندش از گیاهان دارویی کمیاب و محل اصلی رویش آن کشور هندوستان است. این گیاه در نوعی مرغوب و مناسب در سوریه هم به عمل می آید. و از ریشه آن برای استخراج روغن استفاده می‌شود.

تأثیر کندش در رویش مو

افراد زیادی که دچار ریزش مو هستند به دنبال روشی برای درمان بیماری خود می‌گردند. بعضی به سمت مواد شیمیایی می‌رو‌ند و برخی پی داروهای گیاهی. یا به عنوان دارویی مستقل و یا به عنوان مکمل روش‌های شیمیایی. روغن کندش (کندس،ریشه کارزان، کندشه،رقیقه) با نام علمی Gypsophila struthium یکی از راه‌های سنتی درمان ریش مو است. گیاه کندش که برخی آن را گیاه معجزه‌گر نامیده‌اند، دارای خواص بسیاری است. مهم‌ترین خاصیت و ویژگی آن رویش مجدد مو است. ریزش مو یکی از مشکلات شایع در بین مردان و تا حدودی خانم‌ها است که تا کنون راه حل قطعی برای آن پیدا نشده است. با این وجود استفاده از برخی روغن‌های گیاهی می‌تواند به تقویت ریشه مو و در آمدن مجدد مو‌ها کمک می‌کند. یکی از روغن‌های مفید در این زمینه روغن کندش است.

خون رسانی به پوست سر:

این گیاه با خون‌رسانی مجدد به ریشه مو می‌تواند آن را تحریک کند تا موهای جدیدی بر پوست برویند. و با تقویت ریشه مو، در پرپشت شدن موی سر و ابرو بسیار مؤثر است. این گیاه از دیرباز در میان اطبای ایرانی شناخته‌ شده است. به‌طوری‌ که «حکیم محمد مؤمن حسینی» از اطبای دوره شاه طهماسب صفوی در کتاب تحفه حکیم مؤمن ادعا کرده که حتی باعث رویش مو از کف دست می‌شود. در این مقاله شما را با خواص روغن کندش برای مو‌ها و دیگر فواید درمانی این گیاه دارویی کمیاب آشنا می‌کنم.

 

گیاه کندش

خواص روغن کندش (طبیعت و خواص درمانی)

کندش دارای طبیعتی گرم و خشک است. برخی از مهمترین فواید درمانی گیاه کندش و روغن آن به طور خلاصه عبارت‌اند از:

۱. کمک به تقویت و رشد مجدد مو با روغن کندش

یکی از مهمترین خواص این روغن در طب سنتی درمان ریزش مو، تقویت مو‌ها و کمک به رشد مو است. مالیدن این روغن به کف سر با تغذیه پوست می‌تواند کمکی برای رشد مجدد مو‌ها باشد. همچنین این روغن برای درمان شوره سر و موخوره مفید است و به رفع شپش کمک می‌کند.

۲. تقویت، رویش و رشد ابرو و مژه

کمک به پرپشت شدن ابرو‌ها و م‍ژه‌ها از دیگر خواص روغن کندش است. به این منظور هر شب ابتدا با استفاده از شامپو بچه و آب ولرم صورت خود را بشویید و پس از خشک کردن، مقداری پنبه را به روغن کندش آغشته، ماساژ دهید و صبح روز بعد شستشو کنید.

۳. روغن کندش و رفع بی‌حسی دست و پا، فلج و لقوه

استعمال موضعی این روغن به دلیل طبع گرم آن به رفع بی‌حسی دست و پا کمک می‌کند و در طب سنتی از خواص روغن کندش برای درمان فلج و لقوه استفاده می‌شود.

۴. تسکین درد‌های مفصلی و عضلانی

روغن کندش خاصیت ضد التهاب دارد و به رفع التهاب کمک کرده برای تسکین درد‌های مفصلی و عضلانی مانند درد آرتروز، روماتیسم، سیاتیک، واریس، پادرد و کمردرد مفید است.

۵. کمک به درمان ورم، شکستگی و ضرب خوردگی استخوان‌ها

در طب سنتی از خواص روغن کندش به عنوان درمان کمکی برای شکستگی و ضرب خوردگی استفاده می‌شود.

۶. برطرف کردن بیهوشی‌های ناشی از حملات صرع و خشم با روغن کندش

چکاندن چند قطره از روغن کندش در داخل سوراخ بینی، راهکار موثری برای به هوش آوردن افرادی است که در اثر صرع و یا خشم بی‌هوش شده‌اند.

۷. رفع لک‌های سفید صورت و بدن و کمک به کاهش چین و چروک پوست

استفاده از روغن کندش به رفع چین چروک پوست و برطرف کردن لکه‌های سفید بدن کمک می‌کند.
 گل کندش

۸. کمک به درمان سینوزیت و سرماخوردگی

پودر گیاه کندش و روغن آن خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و استفاده از آن برای درمان سینوزیت و بیماری‌هایی که سینوس‌ها را درگیر می‌کند، مفید است. به این منظور زمانی که فرد از این پودر در داخل بینی استفاده می‌کند، شروع به عطسه کرده و این امر موجب خروج رطوبت از مخاط و جلوگیری از آبریزش بینی خواهد شد.

۹. رفع گرفتگی و بدبویی بینی و تقویت بینایی

از این گیاه و روغن آن در طب سنتی برای رفع بدبوئی بینی، صافی آواز، تقویت بینایی و رفع شبکوری به صورت انفیه و قطره استفاده می‌شود.از موارد دیگر استفاده از این گیاه، در ترکیب با سایر دارو‌ها برای درمان تنگی نفس، آسم، اسهال، مدر بول و حیض و خارج کننده جنین و خرد کننده سنگ‌های رسوبی کلیه و مثانه است، همچنین برای رفع استسقاء و یرقان و طحال مفید است.

مضرات کندش (موارد احتیاطی و منع مصرف)

  • زیاده‌ روی در مصرف این گیاه برای ریه‌ها مضر است. به دلیل طبع گرم و خشک کندش، زیاده روی در مصرف آن برای افراد دارای مزاج گرم مضر است و با تشنگی مفرط، اختلال حواس، درد شکم و … همراه است. پودر این گیاه به چشم آسیب می‌رساند و باعث عطسه شدید می‌شود. با توجه به اینکه گیاه کندش و روغن تهیه شده از آن دارای ترکیبات متعددی است استفاده زیاد آنها، سمی است، لذا ضروری است در مصرف آن نهایت دقت به عمل آید و دور از دسترس کودکان قرار گیرد.

 

 


منبع: مجله اینترنتی ستاره

افزودن دیدگاه

بالا