۰

شاید تا کنون در مورد روغن مالی بدن چیزهایی شنیده باشید. ماساژ اصولی بدن با روغن های خوب آثار چشمگیری به همراه دارد. این آثار می تواند کاهش یا رفع درد، شادابی و جوانی و روشن شدن پوست، کمک به رشد و رفع انواع مشکلات مو نظیر زبری، آسیب دیدگی، موخوره، ریزش، شوره و … و بهبود فرایند هاضمه و کاهش مشکلات گوارشی باشد. اینها مواردی هستند شاید که بارها و بارها از زبان افرادی که از این کاردرمانی کمک گرفته اند، شنیده باشید.

امروز من می خواهم به جنبه ای از این کار روغن مالی اشاره کنم که عموم این مسایل را در بردارد و می تواند باب بزرگتری از این کار پرمنفعت را برای شما باز کند.

روغن مالی وقتی اصولی انجام می شود که همراه با ماساژ مناسب و کمی پرقدرت باشد. در این حالت پوست به خوبی گرم شده و منافذ آن فراخ می شود به این معنی که روغن، از پوست به لایه های پایین تر آن نفوذ می کند تا به جداره بیرونی رگها می رسد. در این حالت رگهای بدن بر اثر گرما و رطوبت مطبوع و چربی با ارزشی که از روغن به آنها می رسد، نرم می شوند و گردش خون در آنها تسهیل می شود. بر اثر این تسهیل در گردش، خون رسانی به عوض تسهیل شده و آب و غذای لازم برای عضو، تأمین می شود. قطعا این فرایند به بهبود عملکرد عضو می انجامد. این اعضا می توانند اعضای بدن باشند که در اثر تجمع اخلاط غیر مفید، دچار عوارضی مثل درد، شده باشند. یا پیاز مویی باسد که به دلیل نرسیدن خون تمیز، نتوانسته موی خوبی رشد دهد یا رشدش متوقف شده و دهانه آن سست شده و مو از درون آن به راحتی جدا می شود و می ریزد. یا پوستی که بر اثر اگزما کهیر زده یا عضوی که بر اثر تجمع اخلاط فاسد، کارکرد مناسبی ندارد.

البته باید توجه داشت روغن مالی، غالبا درمان قاطع و نهایی نیست بلکه باید با استفاده از داروهای مناسب، نسبت به اصلاح اخلاط فاسد و حذف عوامل مشکل زا، اقدام کرد ولی قطعاً روغن مالی، یکی از راههای مهم درمانی است که باید مورد توجه لازم و کافی قرار گیرد.

باید دانست عموماً، روغنهایی که طبیعت گرم دارند (مانند روغن گل سرخ)، بر اثر ماساژ گردش خون را بالا می برند و رو غن های سرد مزاج باعث انقباض و جمع شدن و رفع درد اعضا می شوند. روغنهایی که قابل خوردن هستند، غالبا مزاجی گرم دارند و آثار آنها هم افزایش گردش خون در محل ماساژ است.

نکته مهم دیگر در استفاده از این روش، استمرار کافی تحت نظر کارشناس طب سنتی است. بر خلاف آنچه بدواً ممکن است به ذهن برسد، روغن مالی یک کار عوامانه و پیش پا افتاده نیست. روغن مالی یک روش کارامد و مهم درمانی است که با توجه به نوع مشکل، استراتژی و روغن ویژه خود را طلب می کند و مدتی که باید روغن مالی کرد هم در نظر گرفته می شود. جالب است بدانید به شرط استفاده از روغن های با مزاج معتدل یا گرم، عموماً روغن مالی هیچ ضرری ندارد و می تواند باعث آثار مثبتی هم باشد ولی برای رسیدن به وضعیت مناسب، انتخاب صحیح نوع روغن و دانستن اصول روغن مالی اجتناب ناپذیر است.

بهر حال مناسب است قبل از استفاده از روغن ها، حتما از کارشناسان خبره، مشاوره بخواهید.

افزودن دیدگاه

بالا