۰

روغن گنه گنه چیست ؟

روغن گنه گنه دارای مواد قدرتمندی است. این گیاه سرشار از مواد مغذی  و پرخاصیت  است ولی کمتر کسی آن را می شناسد و از خواص آن خبر دارد. این گیاه خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری و آنتی اکسیدانی قوی دارد . این گیاه از مؤثرترین درمان های طبیعی بیماری عفونی مالاریا است، این گیاه هم چنین برای درمان آرتروز، دیسک کمر، ضعف عضله، درد مفاصل و نقرس استفاده می شود.

گیاه شناسی گنه گنه :

گیاه گنه گنه، با نام علمی Cinchona از خانواده روناس Rubiaceae می باشد. این درخت، یک درخت جنگلی بزرگ با طول ۲۰ متر است. این درخت شاخه های بلند و برگ های سبز روشن و بیضی شکل دارد و درمناطق کوهستانی و گرمسیری می روید. این درخت، گل های کرم رنگ و کوچک دارد . معمولا از پوست این درخت عصاره استخراج می کنند.

گنه گنه

این گیاه  انواع مختلفی دارد ولی فقط ۳ نوع آنها دارای خواص درمانی هستند.

 • زرد
 • قرمز
 • سین کونا (چینچونا، سین چونا)

قسمت های مورد استفاده این درخت پوست شاخه و تنه است. از پوست چندین گونه از این درخت که معروف ترین آنها کینین یا گنه گنه است ، آلکالوئیدهای مختلفی استخراج می شود.

انواع گنه گنه و خواص درمانی

گنه گنه قرمز

نوع قرمز یا کنکینا قرمز (Cinchona pubescens)، این گیاه به رنگ قهوه ای قرمز است و طعمی تلخ، کمی قابض و بدن بو است .از این ماده به عنوان تب بر، ضد نفخ، اشتها آور و تقویت کننده بدن است. هم چنین از این ماده برای استخراج ترکیبات مؤثر استفاده می کنند.

گنه گنه کنکینا (سین چونا)

گنه گنه کنکینا با نام های دیگری مانند چینچونا، سین کونا، سین چونا شناخته می شود. این نوع، از نظر خواص درمانی از نوع قرمز غنی تر است. پوست زرد این درخت ، از معروف ترین آن است و بعد از آن نوع خاکستری و قرمز از نظر دارویی و درمانی دارای ارزش است. این گیاه مؤثرترین ماده برای درمان مالاریا است . میکروب های مالاریا از هر نوع که باشد.  در مرحله ای که از گلبول های قرمز خارج می شوند و در پلاسما با آن ها برخورد می کند و میکروب مالاریا را از بین می برد.

از نظر تاریخی گنه گنه به دلیل ارزش دارویی اهمیت زیادی داشت تولید کینین و آلکالوئیدهای مختلف می شود که تنها درمان موثر علیه مالاریا در اوج استعمار اروپا بود، که آنها را از اهمیت اقتصادی و سیاسی زیادی برخوردار می کرد.

نوع کنکینا (سین چونا) دارای طعم تلخ بوده و طبع گرم و خشکی دارد. این گیاه مدر (ادرار آور)،  ضد التهاب، تب بر و قابض است و برای درمان بیماری مالاریا و اسپاسم های عضلانی، انواع آرتریت مفید است.

محل رویش گیاه گنه گنه

این گیاه بومی مناطق کوستانی و جنگلی است. از کشورهایی که این گیاه به وفور در آن یافت می شود، کلمبیا، غرب اکوادور و شمال پرو  است. این گیاه امروزه در سواحل گرمسیری آفریقا، و هند، اندونزی و آفریقا (بیشتر در کشور کنگو یا زئیر) کشت می شود.

ترکیبات اصلی گیاه

از مهمترین ترکیبات این گیاه، آلکالوییدها, نمک های معدنی، نشاسته، تانن، ترکیبات چرب می باشد.

طبع روغن گنه گنه

این روغن دارای طبیعت گرم و خشک است.

خواص درمانی این روغن

 • درمان آرتروز
 • درمان درد مفاصل و نقرس
 • درمان روماتیسم
 • درمان دیسک کمر
 • درمان ضعف عضله
 • درمان آرتروز گردن
 • ضد درد بدن
 • درمان تب

التیام ورم مفاصل و آرتروز

تورم مفصل به دلیل بزرگ شدن یک یا چند مفصل به دلیل جمع شدن مایع درون مفصل اتفاق می افتد. از دلایل رایج تورم مفاصل بیماری آرتروز است. این روغن با خاصیت ضد درد و تسکین دهنده  و ضد التهاب دارد و می تواند باعث التیام دردهای عضلانی, التیام روماتیسم, التیام ورم مفاصل و آرتروز می شود. کافی است چند قطره از این روغن را با روغن سقز مخلوط کنید و آن رادر محل مورد نظر بمالید.

روغن گنه گنه و درمان زخم و خراش ها

همه افراد در طول زندگی زخم ها و خراش هایی را تجربه کرده اند. زخم ها و خراش ها راه ورود میکروب ها  را به بدن باز می کنند. بنابراین مراقبت از زخم و روش درست درمان آن مهم است. این روغن دارای خاصیت آنتی باکتریال است و برای رفع زخم های عفونی مفید است و باعث بهبودی سریع آن می شود.

خاصیت تب بری آن

تب حالتی از بدن است که دمای بدن بالا می رود و با ایجاد حرارت همراه است و از حضور عفونت و باکتری خبر می دهد. خوشبختانه  می توان با کمک روش های خانگی تب را درمان کرد.یکی از این روش ها، استفاده از این روغن است. این روغن دارای خواص تب بری است مخصوصا برای تب های عفونی مانند بادسرخ و حصبه و گریپ مفید است. روش استفاده از آن به این صورت است که این روغن را با روغن بادام تلخ یا روغن سقز مخلوط می کنیم و آنرا به بدن می مالیم.

ضد مالاریا

این گیاه از مؤثرترین روش های طبیعی درمان بیماری مالاریا است. کینین درحقیقت یک بلور آلکالوئید طبیعی به رنگ سفید است. این ماده در وزیکول‌های اسیدی انگل مالاریا جمع می شود. و با تغییر دادن pH درون سلول باعث مرگ آن می شود.

تقویت کننده پوست و مو

این روغن به عنوان تنظیم کننده چربی پوست، ضد لک، روشن کننده، مرطوب کننده پوست عمل می کند . این روغن به برطرف شدن مشکلات پوستی و رشد بهتر مو کمک می کند.

عوارض مصرف روغن گنه گنه

وزوز گوش، اختلالات بینایی شامل کوری موقت ، بثورات جلدی ، حالت تهوع و درد شکم، پوست داغ و برافروخته، سر درد، و کاهش شعور از اثرات جانبی زیاده روی و مصرف نادرست گنه گنه است. لازم به ذکر است خانم‌های باردار و شیرده بایستی از خوردن آن پرهیز کنند.

نحوه مصرف

در روش موضعی این روغن را با سایر روغن های حامل مخلوط می کنیم و برای تسکین بیماری های استخوان مانند آرتروز، درد مفاصل و … استفاده می شود. برای استفاده  روغن گنه گنه، باید چند قطره از این روغن را در محل مورد نظر ریخته و به آرامی ماساژ دهید و با حوله ای گرم آن را بپوشانید. ماساژ این روغن بر روی کف سر باعث رفع ریزش مو می شود و موها رشد بهتری خواهند داشت.

تداخل

 • موردی از جانب تولید کننده عنوان نگردیده است.

شرایط نگهداری

 • در محیط خشک و دور از تابش نور آفتاب نگهداری شود.
 • دور از دسترس اطفال نگهداری شود.
 • در دمای زیر ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شود.

 


برگرفته از سایت جهان شیمی

عطارگل

افزودن دیدگاه

بالا